טיפול זוגי בשיטת אמגו – הגשמת חלום האהבה

אורית דרורי 20.12.2011 08:24
טיפול זוגי בשיטת אמגו – הגשמת חלום האהבה


תקציר: טיפול זוגי בשיטת אמגו מסמן דרך בה ניתן לקחת את המאבקים, הקשיים והתסכולים שמופיעים במרחב הזוגי ולהפוך אותם בתהליך של התמרה למרחב של חיים גדילה והתפתחות.אנו מדברים רבות על זוגיות ועל הכמיהה של רובנו להיות חלק מקשר זוגי. אנו מדברים על איכות הקשר, על אמון, על יחסי אהבה, על מכשולים  וקשיים, על המסע המשותף הזוגי ועל האתגר שבו. טיפול זוגי בשיטת אמגו מהווה מעין מפה שמסמנת את הדרך הזו במסע,  ומספק כלים וכיוונים להגשמתו של חלום האהבה.

תפישת העולם בטיפול זוגי בשיטת אמגו מבוססת על ההבנה שיחסים מתרחשים במרחב הקיים בין אנשים ובמפגש ביניהם תוך מתן דגש על איכות הקשר וטיפוחו. טיפול זוגי בשיטת אמגו מסמן דרך בה ניתן לקחת את המאבקים, הקשיים והתסכולים שמופיעים במרחב הזוגי ולהפוך אותם בתהליך של התמרה למרחב של חיים גדילה והתפתחות. המטרה היא ללמוד להביא למרחב הזוגי אנרגיה של חום, בטחון, תמיכה והקשבה, במקום אנרגיה של כעסים, מרירות, עלבונות וייאוש שמשתלטים עליו לעיתים. זה נעשה בעזרת בניית מודעות, מחויבות והתכוונותיות בתוך הקשר!

לכל אורך חיינו כבני אנוש, אנו זקוקים לתחושה שרואים אותנו, מכירים בנו, מאשרים את קיומנו ומבינים אותנו על מנת לחוש חיוניים ומגובשים. בן זוגנו הוא האדם המתאים ביותר למשימה זו עבורנו. בשיטת האמגו השיקוף, ההכרה העמוקה בבן הזוג וגילויי האמפטיה הם אבני היסוד של הדיאלוג הזוגי. אנו לומדים להשתמש בכלים אלו כדי לאפשר בטחון וקרבה רגשית בתוך הקשר.

הרוויל הנדריקס מפתח שיטת האמגו טוען, שלקשר זוגי מחויב ומתמשך, ישנה  מטרה סמויה ובלתי מודעת – מטרה של ריפוי וגדילה.

אנו זקוקים כל חיינו לאמפתיה חום ובטחון כדי להביא לידי ביטוי את מלוא הפוטנציאל שלנו, חיוניותנו, ואנרגית החיים המלאה שבנו. זוגיות מודעת מאפשרת קיומם וסיפוקם של צרכים אלו. במהלך ההתפתחות, אצל רובנו , אנרגיית החיים האינסופית אתה נולדנו ,הצטמצמה במידה זו או אחרת . אנו נפגעים  בשלב בו אנו תלויים באופן מוחלט  בהזנה הפיזית והרגשית של הדמויות שמטפלות בנו. הצורך בהזנה הרגשית הוא ייחודי לנו כבני אנוש, והוא קשור בצורך מתמשך באישור אהדה וקבלה ללא תנאי.

רובנו יצאנו מתהליך הגדילה במשפחותינו עם חסכים ופגיעות כאשר לא קבלנו מענה מלא ומותאם לצרכינו. וכך, אנרגית החיים השופעת אתה נולדנו התכווצה ונחסמה בחלקה. כמבוגרים אנו עם פחות חיות, ספונטניות ואמון בעולם מזו שאנו רואים אצל התינוק הקטן... מכיוון שבתהליך הגדילה למדנו להתאים את עצמנו ולהסתגל לסביבתנו המשפחתית כדי להמשיך ולקבל הערכה ואהבה.

שיטת האמגו רואה בזוגיות ובתהליך הבחירה הזוגית חלק מרכזי וחשוב במסע של כל אדם להחזרת השלמות שלו ולתיקון פצעי הילדות.

ההתאהבות היא מנגנון הריפוי הטבעי שלנו לפצעי הילדות!

אנו מחפשים בן זוג כדי ליצור אתו קשר שיאפשר לתקן את פצעי הילדות ויאפשר הרחבה של אנרגיית החיים שלנו. הבחירה הזוגית נעשית באופן מאוד אינטואיטיבי ובלתי מודע ברובו. בבואנו לבחור בן זוג מצוי בתוכנו דימוי פנימי (אמגו) המבוסס על הדמויות הראשוניות המופנמות בנו ועל הקשר שלנו איתן, כולל הדרך בה טיפלו בנו ואהבו אותנו.  אנחנו נחפש באופן לא מודע בן זוג שיזכיר לנו את הורינו ואת הסביבה הרגשית בה גדלנו. כמו כן נחפש באופן לא מודע ,בן זוג שיבטא באישיותו את החלקים האבודים והמודחקים שלנו כדי להחיות אותם בתוכנו דרכו (הביישן שיחפש חברותית ומוחצנת, הטמפרמנטית שתחפש את בן הזוג הרגוע והשקט ועוד ועוד). כך, באופן לא מודע מספקת לנו הבחירה הזוגית אפשרות להתנסות מחודשת ביחסים קרובים עם תקווה לריפוי ותיקון. כך נמצא את עצמנו מרגישים משיכה עזה והתאהבות בבן זוג אשר לו תכונות דומות להורינו כי רק כך במקום של מפגש מחודש עם חוויות הילדות הן הטובות והן המכאיבות יוכל להתאפשר התיקון והשחרור מכבלי העבר.

יוצא שבאופן פרדוקסלי בן הזוג הנבחר הוא המתאים לנו ביותר להתפתחות וגדילה אך בו זמנית מהווה מקור לא נדלה לתסכול וכאב מכיוון שבעצם הווייתו הוא מזכיר מקומות של חסך וכאב. הייחוד בשיטת האמגו הוא בכך שהיא משתמשת בפרדוקס הזה באופן שבו המכשלה הופכת ליתרון.

בקשר מחויב ומודע ישנה הבנה לכך שכל קונפליקט וקושי בזוגיות מביאים אתם הזדמנות לצמיחה ולתיקון פצעי ילדות. ובכך תסכול וקושי הופכים באופן מופלא -  מנוף לשינוי! רק בזמן קונפליקט שמטופל בדרך של יצירת מרחב של בטחון , חום ואמפטיה הדדיים, אפשר באמת לגעת בפצעי הילדות ואפשר להתחיל להיפרד מהילדות לעבר חיים בוגרים ממקום של צמיחה והתפתחות.הוספת תגובה
  מגיב אנונימי
שם או כינוי:
חסימת סיסמה:
  זכור אותי תמיד במחשב זה

כותרת ראשית:
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה לטוקבק שלי
אבקש לקבל בדואר אלקטרוני כל תגובה למאמר הזה